Skupnostno učenje iz zgodb

Kako ustvariti prostor za prihodnost, ki vznika – modrost obdobij prehoda

Skupnostno učenje iz zgodb

11012468_10152997053068089_4788395202708433456_o

Četrtek, 16. 4. 2015, od 17.30 – 20.30;

kavarna Mestnega muzeja

Mestni muzej je prostor, ki hrani zgodbe; le-te pa hranijo nas. Ker se mnogi posamezniki in skupnosti/organizacije v tem obdobju nahajamo v raznovrstnih tranzicijah  – osebnih, delovnih, družbenih -, smo z večerom želeli spodbuditi skupno modrenje o moči teh sicer izzivalnih obdobij.

Pripovedovanje zgodb je eno najstarejših in tudi najbolj učinkovitih orodij človeštva za upravljanje z znanjem skupin. Zgodbe vsebujejo izkušnje, ki pripomorejo k rasti in razvoju naših zmožnosti delovanja v kontekstu kompleksne družbe.

Skupnostna  žetev omogoča istočasno sledenje mnogim nitim ene zgodbe. Ob tem vadimo ciljno poslušanje, skupnostno iskanje pomenov, nosilcu oz. pripovedovalcu pa nudimo obogateno razumevanje zgodbe. Metodo skupne žetve zgodb je razvila Novozelandka Mary Alice Arthur, »zgodbarska aktivistka«, ki je tokratni večer tudi vodila.

Kako je potekal večer:

• Predstavitev metode ter skupna opredelitev ključnih fokusov poslušanja; razdelitev v žetvene ekipe
  • Prisluhnili smo osebni izkušnji obdobja prehoda dveh raznolikih pripovedovalcev:
    • Vida Ogorelec, pobudnica participativnih moderiranih pristopov v Sloveniji in ustanoviteljica Umanotere, slovenske fundacije za trajnostni razvoj
    • Javor Škerlj Vogelnik, umetnik
  • Žetev spoznanj
  • Od skupnega k osebnemu: katera nova zgodba mojega življenja morda  trka na vrata
  • Praznovanje v sproščeni družbi ob domačih prigrizkih

IMG_2767   IMG_2722  IMG_2764

Skupinska žetev zgodb_MM_april2015