Datum: 17., 18. in 19. april 2015 (v Hotelu Lev, Ljubljana); od 9.00 do 18.00.
V razmišljanju, kako najučinkoviteje prispevati k vitalnosti Slovenije, njenih podjetij/organizacij in lokalnih okolij, smo se v Društvu moderatorjev odločili, da kot glavno izobraževanje v 2015 ponudimo pristop Appreciative Inquiry (vodenje sprememb z afirmativnim pristopom – AI), ki ga apliciramo na strateško pomembne kompetence – razvijanje vrhunskih partnerstev in sodelovanj.
Skozi naše moderatorsko in vodstveno delo smo namreč zaznali, da se v Sloveniji zavedamo potrebe po združevanju moči za uresničevanje pogumnih vizij – po drugi strani pa se sodelovanj s potencialnimi partnerji bojimo (»Kaj če me bodo izkoristili? Kako si bomo delili naloge – in vire? Kaj bomo naredili, ko pride konflikt …«)?
Appreciative Inquiry je metoda za odkrivanje, spodbujanje, ustvarjanje ter razvoj sprememb in izboljšav pri posameznikih, organizacijah, skupinah in skupnostih. AI identificira skrite notranje moči in išče načine, kako graditi na le-teh. Obenem AI tudi raziskuje še neodkrite potenciale ter s tem osvetljuje in širi območje možnega na nivoju posameznikov ter celote. Preko ustvarjanja konkretnih korakov in projektov za utelešenje odkritih možnosti v prakso pospešuje razvoj in evolucijo.
Podpora prenosu v prakso po delavnici
Metoda AI je uporabna tako v manjših iniciativah (poživitev sestankov, coaching …) kot za daljše procese sprememb, v službenem kot zasebnem kontekstu. Zato bo Društvo moderatorjev spodbujalo nadaljnja srečanja in navezave za medsebojno podporo ter izmenjavo izkušenj pri aplikaciji metode. V ta namen bosta jeseni 2015 izvedeni dve srečanji za izmenjavo izkušenj.
Delavnico je vodila: Mary-Alice Arthur. Mary-Alice je zaradi svojega prispevka k razvoju moderiranja častna članica Mednarodne zveze moderatorjev (IAF).
Več o Appreciative Inquiry v kratkem filmčku, posnetem z Mary-Alice Arthur, na wikipedii ter na Appreciative Inquiry Commons.